NACA Conformation and Trial Events 2006
Most
of these dates have been confirmed by affiliates |
Date | Event | Affiliate | Contact | Proposed Judge | Proposed Closing Date or Results Link |
21 Jan | CH | DLKC | Helen Drummond | Ms S Foster | results |
4 Feb | CH ** | NACA | Susie Ripper | Mr O Valverde-Calvo (Costa Rica) | results |
4 Mar | CH | ASKC | Susan Weeks | Mr E Soti (S) | results |
5 Mar | CH | ASKC | Susan Weeks | Mr J Thompson (V) | results |
18 Mar | OT/AG/JD | ASODC | Libby Thompson | Mrs M Bongiorno (NT) | results |
18 Mar | CH ** | SDHC | Mark Sach | Ms L Buchanen (Q) | results |
24/25 Mar | OT/AG/JD | DODC | Trial Manager | Mr R Van der Velde (NT) - Obedience Mrs C Sinclair (NT) - Agility/Jumping |
results |
1 Apr | CH | DABKC | Meghann Ripper | Ms M McKenzie (Q) | results |
8 Apr | CH | DLKC | Steve Russell | Mr T Syme (V) | results |
21 Apr | OT | ASODC | Libby Thompson | Mr D Rumble (S) | results |
22 Apr | OT/AG/JD | ASODC | Libby Thompson | Mr D Rumble (S) | results |
22 Apr | Sp CH | CE | Steve Russell | Mrs C Beckett (NT) - Gp 1 Mr M Hammett (NT) - Gps 2&4 Dr L Cameron (NT) - Gp 3 Mr J Beckett (NT) - Gp 5 Mr D Bourne (NT) - Gp 6 Mrs Y Van der Horst (NT) - Gp 7 |
results |
23 Apr | AG/JD | ASODC | Libby Thompson | Mr D Rumble (S) | results |
29 Apr | CH | ASKC | Teresa Shanahan | Mr E Croad (Q) | results |
29 Apr | OT | FPKOC | Trial Manager | Mrs G Page (NT) - Open and Utility Mr D Bourne (NT) - Novice |
results |
30 Apr | CH | ASKC | Teresa Shanahan | Mrs J Croad (Q) | results |
30 Apr | AG/JD | FPKOC | Trial Manager | Mr D Bourne (NT) - Jumping Mrs G Page (NT) - Agility |
results |
6 May | CH | SDHC | Lois Shambrook | Mrs H Pedersen (N) - Gps 1,2,3,4,6,7&GS Mrs J Sach (NT) Gp 5 |
results |
12 May | OT | ASODC | Libby Thompson | Mrs J Houston (W) | results |
13 May | OT/AG/JD | ASODC | Libby Thompson | Mrs J Houston (W) | results |
13 May | CH | DABKC | Meghann Ripper | Mr P Jermey (Q) | results |
14 May | AG/JD | ASODC | Libby Thompson | Mrs J Houston (W) | results |
20 May | AG/JD | FPKOC | Trial Manager | Mrs G Page (NT) - Jumping Mr D Bourne (NT) - Agility |
results |
21 May | OT | FPKOC | Trial Manager | Mrs G Page (NT) - Utility & Novice Mr D Bourne (NT) - Open |
results |
27 May | CH ** | DLKC | Alison Smith | Mrs I Glynn (S) | results |
27 May | CH ** | DLKC | Alison Smith | Mr W Godfrey (S) vice Mr JE Kerley (S) |
results |
2-4 Jun | OT/AG ## | DODC | Trial Manager | Mr D Rumble (S) Mrs A Rumble (S) |
results |
10 Jun | OT (Unrest) | GSDCNT | Trial Manager | Mrs C Sinclair (NT) vice Mrs G Page (NT) |
results |
10 Jun | Sp CH | GSDCNT | Show Manager | Mrs C O'Rourke (W) | results |
17 Jun | Sp CH ## | HCNT | Dallas Chalmers | Ms M Clegg (V) | results |
17 Jun | Sp OS | HCNT | Marlene Watt | Dr L Cameron (NT) | results |
17 Jun | OT/AG/JD | ASODC | Libby Thompson | Mrs M Bongiorno (NT) | results |
17 Jun | OT/AG/JD | FPKOC | Trial Manager | Ms J Griffin - Open Obedience Mr T Griffin - Utility & Novice Obedience and Agility |
results |
18 Jun | OT/AG/JD | FPKOC | Trial Manager | Ms J Griffin - Novice Obedience Mr T Griffin - Utility & Open Obedience and Agility |
results |
23 Jun | OT | ASODC | Libby Thompson | Mr G Parsons (V) | results |
24 Jun | CH ** | SDHC | TBC | Dr P Tallentire (W) | results |
24 Jun | CH ** | SDHC | Diane Szarkowicz | Mrs R Tassie (S) | results |
25 Jun | ET | ASODC | Libby Thompson | Mr G Parsons (V) | results |
7 Jul | CH | CASS | Erica Whitehead | Mrs K Klap (T) | results |
7 Jul | AG/JD | CASS | Libby Thompson | Mrs B Murfet (Q) | results |
8 Jul | CH | ASKC | Susan Weeks | Dr F McEvoy (S) | results |
8 Jul | CH | ASKC | Susan Weeks | Mrs D Paterson (S) | results |
8 Jul | OT | CASS | Libby Thompson | Mrs B Murfet (Q) | results |
8 Jul | AG/JD | ASODC | Libby Thompson | Mrs B Murfet (Q) | results |
9 Jul | CH | ASKC | Susan Weeks | Mrs G Alexander (V) | results |
9 Jul | OT | ASODC | Libby Thompson | Mrs B Murfet (Q) | results |
14 Jul | CH | TCDSS | Ian Taylor | Mr P Jermey (Q) | results |
15 Jul | CH | RHKC | Erica Whitehead | Mrs V Morrow (N) | results |
15 Jul | OT | FPKOC | Cele Stone | Mr J Brown (Q) | results |
16 Jul | OT | FPKOC | Cele Stone | Mr J Brown (Q) | results |
22 Jul | CH ** | NACA | Marlene Watt | Mrs M Courtney-Reid (S) Mrs R Kemp (S) |
results |
22 Jul | AG/JD ## | FPKOC | Cele Stone | Mr J Brown (Q) | results |
23 Jul | CH ** | NACA | Marlene Watt | Mrs M Courtney-Reid (S) Mrs R Kemp (S) |
results |
23 Jul | AG/JD ## | FPKOC | Cele Stone | Mr J Brown (Q) | results |
27-29 Jul | CH ** | RASNT | Susie Ripper | Mr J Rowles (N) | results |
27-29 Jul | OT/AG ## | RASNT | Gloria Page | Mrs B Murfet (Q) | results |
29 Jul | RT | PGC | Mr T Rees (NT) | results | |
30 Jul | Sp CH ## | PGC | Meghann Ripper | Mrs A Raymond (S) | results |
4 Aug | BOTG/COTRS | CE | Glenda Pearce | Sue Carter (Sth Af) Ed Wild (Can) Alan Bradshaw (NZ) |
results |
5 Aug | CH | CE | Wes Field | Sue Carter (Sth Af) Ed Wild (Can) Alan Bradshaw (NZ) |
results |
5 Aug | CH | CE | Wes Field | Sue Carter (Sth Af) Ed Wild (Can) Alan Bradshaw (NZ) |
results |
6 Aug | CH | CE | Wes Field | Sue Carter (Sth Af) Ed Wild (Can) Alan Bradshaw (NZ) |
results |
11 Aug | OT | ASODC | Libby Thompson | Mrs D Howard (V) | results |
12 Aug | CH ** | FPKOC | Heather Northover | Mrs S Johnson (Q) | results |
12 Aug | CH ** | FPKOC | Heather Northover | Mrs S Monk (W) | results |
12 Aug | OT/AG/JD ## | ASODC | Libby Thompson | Mrs D Howard (V) | results |
13 Aug | AG/JD ## | ASODC | Libby Thompson | Mrs D Howard (V) | results |
20 Aug | RT | PGC | cancelled | ||
25-27 Aug | OT/AG/JD ## | FPKOC | Heather Northover | Mr R and Mrs S Dwyer (ACT) Mr D Bourne (NT) |
results |
1 Sep | OT | DODC | Trial Manager | Mrs G Golle (Q) | results |
2 Sep | OT/AG ## | DODC | Trial Manager | Mrs G Golle (Q) | results |
2 Sep | CH | ASKC | Jill Hall | Mrs J Horton (V) | results |
3 Sep | CH | ASKC | Jill Hall | Mrs E Thomas-Howe (N) | results |
3 Sep | AG ## | DODC | Trial Manager | Mrs G Golle (Q) | results |
8 Sep | OT | ASODC | Libby Thompson | Mr R Ashman (V) | results |
9 Sep | OT/AG/JD ## | ASODC | Libby Thompson | Mr R Ashman (V) | results |
9 Sep | CH ** | SDHC | Mark Sach | Mr M Bungey (W) | results |
10 Sep | AG/JD ## | ASODC | Libby Thompson | Mr R Ashman (V) | results |
10 Sep | RT | PGC | Merrilyn Robb | Mr T Rees (NT) | closed |
15 Sep | AG/JD | ASODC | Libby Thompson | Mr R Ashman (V) | results |
16 Sep | AG/JD | FPKOC | Trial Manager | Mrs G Page (NT) - Master AG/JD E Szmelter - remaining classes |
results |
17 Sep | OT | FPKOC | Trial Manager | Mrs G Page (NT) | results |
23 Sep | CH | DABKC | Sandra Lew-Fatt | Mr J Rice (S) | results |
7 Oct | OT/AG ## | DODC | Trial Manager | Mrs C Sinclair (NT) - CCD, Novice and Open Mrs G Page (NT) - other Obedience classes Mr R Van der Velde - Agility classes |
results |
14 Oct | CH | DLKC | Carol Sherwood | Mr K Chapman (Q) vice Mr GM Winch (Q) |
results |
21 Oct | OT/AG/JD | ASODC | Libby Thompson | Mrs M Bongiorno (NT) | closed |
28 Oct | CH | ASKC | Teresa Shanahan | Mr R Lott (S) | results |
29 Oct | CH | ASKC | Teresa Shanahan | Mrs W Slatyer (N) | results |
4 Nov | CH | DABKC | Meghann Ripper | Mr R Baker (S) | results |
9 Dec | CH ** | SDHC | Chavonne Carroll | Mr G Missen (V) | results |
Back to the NACA Results Page | Back to the NACA Home Page
|
Cover | Contacts | Fees | Affiliates | Stewards | Schedules | Breeders Directory | Discounts |